Tři psychologické výhody Halloweenu

Reakce na Halloween bývají různorodé:

  • Halloween??!? Ta americká blbost?¨
  • Už se nemůžu dočkat na halloweenský večírek!
  • My Halloween neslavíme, je špatné se upínat na temné věci.

Halloween je původně starý keltský svátek. Keltové věřili, že v době Halloweenu je závoj mezi pozemským a nadpozemským světem nejtenčí, kdy duchové a jiné bytosti se snadněji zjevují nicnetušícím lidem. Aby tyto bytosti zastrašili zpět, Keltové pořádali velké a hlučné oslavy. Později svátek převzala Amerika, a pak se to už rozjelo ve velkém: začaly se vykrajovat dýně, prodávat čokoládové oči a v televizích (v těch lepších případech) létaly čarodějnice na koštěti. Jak spousta pohanských svátků i Halloween má odpovídající křesťanský svátek. U nás se mu říká Dušičky. Lidé navštěvují hřbitovy, pokládají věnce a zapalují svíčky za zesnulé. Za zmínku ještě stojí Den Mrtvých v Mexiku, kde kromě tradic podobným Dušičkám lidé oslavují i aztéckou bohyni smrti. Mexické oslavy jsou radostné, protože místní lidé věří, že mají v jejich dobu blízko k milovaným-zesnulým.

Halloween nebo jemu podobné svátky jsou tedy oslavovány v různých koutech světa, což svědčí o tom, že význam Halloweenu je pro nás důležitý, ať už společensky, tak osobně. Zde jsou tři psychologická obohacení, která nám doba přelomu října a listopadu může přinést:

Poznání sebe skrze to méně pěkné

Na Halloween se dá dívat symbolicky, jako by všichni jeho aktéři byli částmi našeho vnitřního světa. Každý z nás má v sobě osobní temnotu: Něco, o čem nechceme, aby druzí věděli. Něco, co nás děsí. Něco, čeho se štítíme. Něco, co bychom rádi, aby zemřelo. Lidé, kteří odsuzují obsah Halloweenu, mohou často odsuzovat i svou osobní temnotu. Zaměřují se jen na to pěkné, čisté a spořádané, a zavírají dveře před čímkoliv, co by toto mohlo narušit. Jak to ale bývá, když nemůže bubák dveřmi, tak si najde cestu dovnitř jinudy. Temnota k lidem prostě patří, ať už to ukazují tradice napříč kulturami, nebo skutečnost, že přijetí a práce s tím méně pěkným nás vede k celistvosti, svobodě a spokojenosti. Doba Halloweenu může být tedy dobrou příležitostí si sednout a pouvažovat nad našimi démony, pozvat je domů a zeptat se, proč k nám přichází.

Co nás naši předci (ne)naučili

Každý z nás je částečně produktem dlouhé řady předků. Není to ale jen o předávání fyzických atributů. Naši předkové nám předali vzorce chování, které se k nám dostaly skrze naše rodiče a které předáváme dále našim dětem, zvláště pokud si jich nejsme vědomi. Neméně důležitý je vliv toho, co si naši předkové prožili. Nedávný výzkum ukázal, jak strachy způsobené traumatickými situacemi se mohou stát strachy našich prapradětí, přestože ony samy si těmito situacemi nikdy neprošly. Výsledky tohoto výzkumu navrhují vysvětlení, proč někdy trpíme fóbiemi, které nám vůbec nedávají smysl (např. strach z pavouků, výšek, knoflíků, apod.). Může být proto nápomocné se na předky dívat jako na velkou skupinu lidí, kteří nám dali spoustu dobrého, ale také kteří nám fandí v tom, abychom už nadobro skoncovali s tím, co není užitečné a co nám brání prožívat naplno život. Halloween může být tedy dobrou příležitostí si sepsat, jakých rodinných vlastností si vážím a jaké už nechci předávat dál svým dětem.

Naděje v osobní sílu a smysl života.

Co v nás vyvolává zájem o nadpřirozeno? Na jednu stranu se bojíme duchů, na druhou stranu nás možnost toho, že duchové by mohli existovat vyvolává zvědavost. Proč se nám líbí příběhy jako Pán Prstenů a Harry Potter? Proč se rádi díváme na pohádky plné kouzel a možností? Halloween, fantasy přiběhy, pohádky a svědectví o nadpřirozenu spojuje jedna možnost – možnost toho, že je „něco víc“, než vnímá našich pět smyslů. „Něco víc“ tedy skrývá možnost, že i my můžeme najít klíč k větší síle ovlivnit to, co se zdá neovlivnitelné, a naději, že náš život dává hlubší smysl, přestože se někdy může zdát nesmyslný. Minulé výzkumné studie ukazují, jak je pro naše mentální zdraví důležité necítit se bezmocně. Ve své knize z koncentračního tábora psycholog Viktor Frankl poukazoval na to, jak klíčové je najít smysl života i v těch nejhorších situacích. Doba Halloweenu v nás může tedy paradoxně vyvolat přesvědčení, že možnosti života jsou nepřeberné.

S touto myšlenkou Vám tedy přeji Veselý Halloween (¤﹏¤) a Pokojné Dušičky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close