Změna: Ženský princip, kterému se bráníme

Když bylo Janě 13, nosila volné oblečení, aby nikdo neviděl, že dospěla.

Aby Andrea necítila vyčerpání před menstruací, doporučil jí lékař antikoncepci.

Pavla vzdala svůj projekt, protože ztratila klienty.

Beata se často hádala s manželem, protože s ním nechtěla spát vždy, když si to přál.

V těhotenství stihla Soňa stejné množství práce jako předtím.

Po porodu na sobě Klára pořádně makala, aby co nejdříve měla zase ploché břicho.

Když bylo Silvii 40, našetřila si na první botox.

Marie začala v 50 brát hormony, aby o co nejdéle posunula menopauzu.

Ke konci svého života si někdy Tatiana připadala, jakoby už pro ostatní neexistovala.

Co mají společného všechny tyto příběhy?

Jedna z nejvýznamnějších bohyň hinduistické filozofie je Kālī. Kālī není žádná milá dívčina. V jedné ruce drží meč a v druhé useknutou hlavu. Má vypláznutý jazyk a hrozivý výraz v očích. Kālī je symbolem času, který neustále plyne. Je proto reprezentací změny, která je jedinou jistotou v našem životě. Useknutá hlava reprezentuje naše staré já, které muselo zemřít, aby to nové se mohlo narodit. Kālī použije na nás meč, ať to chceme či nechceme. Proto její pohled je hrůzostrašný – protože většina z nás má strach ze změny.

Příběhy žen, o kterých jsem psala výše, jsou příklady toho, jak strach ze změny může vést ženy pryč od sebe, své moudrosti a síly. Přesto změna, zobrazená neustálým plynutím, rozením a umíráním, je jedním ze stěžejních ženských principů. Pokud se jako žena chcete více napojit na své ženství a přivést rovnováhu mezi ženským a mužským principem uvnitř vás, zkuste se přestat bránit změně a začít čerpat moudrost z každé nové transformace.

Prvním krokem, jak se změně přestat bránit, je si uvědomit, proč je v nás odpor se měnit.

Někdy je nápomocné uvědomit si protipól toho, čeho se bojíme. Protipólem změny je stálost. Stálost může pro ženu reprezentovat například to, že vypadá mladistvě v každém věku, její tělo má stejný tvar po celý život, je konstatně v dobré náladě, její energie je jako bezedná nádoba a je sexuálně dostupná pro svého partnera, kdykoliv si o to on řekne. Ve stálosti je jistota; jistota, že vše vždy zůstane, tak jak tomu je teď. V jistotě se skrývá pocit kontroly; kontroly nad sebou, svým životem, svým tělem. Změna tedy reprezentuje nestálost, nejistotu a ztrátu kontroly. Je nepředvídatelná, nevyzpytatelná, transformuje náš život včetně nás samých. Může být tedy nápomocné zeptat se, proč se bojíme ztráty kontroly a proč se vyhýbáme nejistotě.

Je otázkou, zda strach ze změny je vrozený nebo společensky získaný.

Když se podíváte na přírodu, všimnete si neustálé změny a nepředvídatelnosti. Když se podíváte na naší společnost, všimnete si snahy o stálost a kontrolu. Záměr mít věci pod kontrolou je mužským principem. Změna je ženským principem. Přestože kontrola i změna mají své místo, přílišná převaha jedné kvality vede k nezdravé společnosti. Skutečnost, že mnoho žen má potřebu kontrolovat své tělo a své volby, aby dosáhly stálosti a vyhly se změně, vypovídá o tom, jak daleko jsme se vzdálily od přírody a v jaké nerovnováze žijeme. Není proto k podivu, že se můžeme cítit ztraceně a odděleně od svého těla. Není ani překvapující, že společně s námi a naším tělem trpí i Země sama.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close